Okula uyum için altın öneriler

Okula uyum için altın öneriler

55
0
PAYLAŞ

Özel eğitim için altın öneriler

Özel eğitim için altın öneriler

Uzman psikolog Ezgi Dokuzlu, yeni öğretim yılında bazı çocukların okula uyum sağlamakta zorlanacağına ve kaygı yaşayabileceğine dikkat çekerek velilere bu konuda önemli tavsiyelerde bulundu.

Özel eğitim için altın öneriler

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim sürecinde ortaya çıkan iletişimsizlik, fırsat eşitsizliği, ders alma, derse katılım sorunları, dikkat ve konsantrasyon sorunları öğretimin aksamasına neden oldu. Bu nedenle yüz yüze eğitimin çocukların gelişimi için çok önemli olduğunu söyleyen uzman psikolog Ezgi Dokuzlu, çocukların okula uyumunun ancak uzun bir süre sonra zorlaşacağını iddia ederek velilere bir yol haritası çizdi…

Ezgi Dokuzlu

ÖNCE SABIRLI OLUN

Aradan geçen pandemi döneminden dolayı çocukların okula gitmekte zorlanmaları doğaldır. Evde bakıcıyla ya da ebeveynleri ile vakit geçirmeye alışmış çocukların okul düzenine geçişini kolaylaştırmak ve bu geçiş sürecini en az zararla atlatmak için anne-baba ve çocukların duygusal hazırlıkları çok önemlidir. Pandemi ve beraberinde getirdiği kuralların okulda da uygulanması özellikle çocuklar için zaman zaman bunaltıcı olabiliyor. Bu nedenle veliler, pandemi sonrası okula uyum sürecinin normal okula uyum sürecinden daha uzun sürebileceğini unutmamalı ve okulların açıldığı ilk birkaç hafta boyunca sabırlı olmaları gerekmektedir.

UYARMAK! ENDİŞELER KALICI OLABİLİR

Yüz yüze eğitim birçok aileyi mutlu ederken, çocuklarının sağlığı ve kendi sağlıkları ile ilgili endişelerini de artırdı. Ebeveyn kaygıları da çocukları endişelendirebilir ve arkadaşlarıyla vakit geçirirken endişe, pasif davranış ve hatta iletişim sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar çocuğun yaşamı boyunca geçici veya kalıcı olabilir. Veliler çocuklarına okuldaki önlemlerin yeterli olduğunu ve dikkat etmeleri gereken kuralları açıklamalı ve herhangi bir endişeleri varsa mutlaka bu durumu okul yönetimi ile paylaşmalıdırlar.

BİR UYKU MODELİ OLUŞTURUN

Uzun süre evde kalan çocuklar için tatil döneminden yüz yüze eğitim sürecine geçiş uyku düzeni açısından zor olabilir. Bu nedenle, okulun ilk gününden önce uyku düzeninizi oluşturun. Diş fırçalamak, pijama giymek, normalden 1 saat önce yatmak gibi uyku rutinlerine başlamak çocuğunuzu uykuya kolay geçişe hazırlayacaktır.

ONLARI TEŞVİK EDİN

Anne babaların yüz yüze eğitime geçiş yaparken çocuklarına yanlarında olduklarını ve onlara sabırla yaklaştıklarını hissettirmeleri gerekmektedir. Pandemi nedeniyle okullarda bazı önlemlerin alınacağı anlatılmalı, bu nedenle değişikliklere hazırlıklı olunmalıdır.

DESENLER BİR

Okul işlerini birlikte yapın. Çocukların seçtikleri ve kullanmaktan keyif alacaklarını düşündükleri materyaller onları okula hazırlanmaları için motive edecektir. Özellikle küçük çocukların okulun ilk gününden önce öğretmenleriyle tanışmaları okula uyum açısından önemlidir. Okula gitmeden önce okulunu ziyaret edebilir ya da gidemiyorsanız okulunuzun resimleriyle hatırlamasını sağlayabilirsiniz. Her okul gününden sonra veliler, günü kısa bir süre için değerlendirmek ve duygularını, onları rahatsız edecek bir şey olup olmadığını merak etmek koşuluyla, çocuklarıyla güzel bir sohbet edebilirler. Bu kadar kısa incelemelerle sorunlar daha kötüye gitmeden çözülebilir.

TTB, okullar açıldığında atılacak 13 adımı açıkladı ilginizi çekebilir TTB, okullar açıldığında atılacak 13 adımı açıkladı Öğrenciler, aile üyeleri ve okul personeli tam dozda aşılanmalıdır! ilginizi çekebilir Öğrenciler, aile üyeleri ve okul personeli tam dozda aşılanmalıdır!

yüz yüze altın okul tatili

Özel eğitim için altın öneriler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK