‘Sağlıkçılar, şiddet nedeniyle ülkeden gitmek istiyorlar’

‘Sağlıkçılar, şiddet nedeniyle ülkeden gitmek istiyorlar’

53
0
PAYLAŞ

“Uyuşturucu şiddet nedeniyle ülkeyi terk etmek istiyor”

“Uyuşturucu şiddet nedeniyle ülkeyi terk etmek istiyor”

CHP Balıkesir Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin, “Geçtiğimiz 19 yılda sağlıkta dönüşüm politikalarının bir sonucu olarak hükümet sağlık çalışanlarını şiddete maruz bıraktı. Sağlıkçılar ülkeyi terk etmek istiyor” diyerek sağlık çalışanlarının sorunlarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi olarak gündeme getirdi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları şiddet nedeniyle ülkeye girmek istediklerini belirterek, Edremit acil serviste görev yaparken şiddete maruz kalan Nurcan Özaslan’ı arayarak şifa dileklerini dile getirdi. yakın zamanda.

“ÜLKEDEN AYRILMAK İSTİYORLAR”

Aytekin, “Geçtiğimiz 19 yıllık sağlıkta dönüşüm politikaları sonucunda devlet sağlık çalışanlarını mağdur etmiştir. Bir kamu hakkı olan sağlık hakkı, devletin elinde performansa dayalı çalışan kalitesinin bozulduğu bir hizmet haline gelmiştir. Ticari kaygılarla yaklaşılan sağlık hakkı, içeriği boşaltılan ve sağlık profesyonellerini hedef alan bir sistem haline gelmiştir. Sağlık çalışanları ülkeyi terk etmek istiyor” dedi.

“SAĞLIKTA ŞİDDET DURDURULMAZ”

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin durmadığını ifade eden Aytekin;

“Kanun sağlık çalışanını korumuyor. Yaptırım gücü olmayan yasalar sağlık çalışanlarına zarar veriyor. CİMER’e yapılan şikayetlerin ardından tartışmasız savunma talep edilmektedir.

Sağlık Bakanı Koca, meslektaşını korumak yerine şiddet uygulayanların üzerini örtüyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecindeyiz. Baş edemedikleri salgın nedeniyle yaşlılarımız her geçen gün hayatını kaybediyor. Öte yandan şiddet durdurulamaz.

Yakın zamanda Balıkesir’de Edremit’in acil servisinde doktor olan Nurcan Özaslan şiddet gördü. Parmağı kırık. Gösterişli cezalar işe yaramaz. Her saat 1 sağlık görevlisi şiddete maruz kalıyor.

“İÇERİĞİNE BAKMADAN ANINDA SAVUNMA İSTİYOR”

Balıkesir’in birçok şubesinde doktor bulunmadığını belirten CHP’li Aytekin, “Şiddet, aşırı iş yükü, güvensizlik ve özlük hakları yetersiz olduğu için doktorlar çalışamıyor. Basitçe söylemek gerekirse Balıkesir’de onkolog yok. Romatolog yok. Yaş ortalamasının yüksek olduğu Körfez bölgesinde kalp damar cerrahı bulunmuyor. Ancak bakan, içeriği ne olursa olsun her CİMER şikayetiyle uğraşmak yerine derhal savunma istiyor.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin

“BAKAN’A SORUNLARI ELDE ETTİK, SAMİMİYETİNİ GÖRECEK”

“Alkışladığınız sağlık çalışanlarını şiddete kurban ediyorsunuz” diyen Ensar Aytekin, sözlerini şöyle tamamladı;

“İlaçlar ve doktorlar ülkeyi terk etmek istiyor. 36 saat gözetime rağmen haklarını arayamıyorlar. Covid salgınında hayatını kaybeden sağlık çalışanları halen görev şehidi sayılmıyor.

Vatandaşların e-nabız üzerinden randevu almalarını sağlayan sistem kolaylık olacak gibi görünüyor. Ancak her 3 dakikada bir randevu verilmektedir. Yani hastaya ayrılan süre 3 dakikaya iniyor. Bu kadar kolay olan şey inanılmaz.

Bu ve benzeri konuları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ilettik. Gerçekten samimi mi, gerçekten sağlık çalışanlarının haklarını mı koruyor, yoksa sadece bir göz atacağız.

Sağlık görevlileri öldükten sonra hastanelere adlarının verilmesini istemiyorlar, hayattayken haklarının korunmasını istiyorlar!

Corona'da hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı 445'e yükseldi ilginizi çekebilir Corona’da hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı 445’e yükseldi

Balıkesir CHP Sağlık Bakanı Türkiye Corona kurbanı

“Uyuşturucu şiddet nedeniyle ülkeyi terk etmek istiyor”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK