Türkiye’de ilk kez 8 hastaya gen tedavisi uygulandı

Türkiye’de ilk kez 8 hastaya gen tedavisi uygulandı

86
0
PAYLAŞ

Türkiye’de ilk kez 8 hastaya gen tedavisi uygulandı

Türkiye’de ilk kez 8 hastaya gen tedavisi uygulandı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EUTF) Çocuk Hastanesi’nde hemofili-A hastalarına yönelik Faz 3 araştırması kapsamında Türkiye’de ilk olarak 8 hastaya gen tedavisi uygulandı.

Türkiye'de ilk kez 8 hastaya gen tedavisi uygulandı

EUTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, hemofili hastalarına umut olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de ilk kez 4 hemofili B hastası gen tedavisi uygulayan EUTF Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Kaan Kavaklı ve ekibi, yeni uluslararası projede bu kez 18-25 yaşları arasında hemofili-A teşhisi konan 8 hastaya gen tedavisi uyguladı. Hemofili Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kavaklı Ekibi ve AB Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

AB Rektörü Budak, “Profesörümüz Kaan ve ekibi geçen yıl da yenilik yaptı. Bu yıl içinde bulundukları uluslararası projeyi biraz daha ileriye taşıdılar. Geçen yıl 4 hastaya uygulanan gen tedavisi bu yıl 8 hastaya uygulandı ve hastalarımız sağlığına kavuştu. Hocamızı ve takım arkadaşlarını tebrik ediyorum.

“UZUN ÖMÜR İYİLEŞME SÜRECİ”

Hemofilinin 10.000 kişiden birinde görüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Kavaklı, “Cadı enfeksiyonu, kanın ömür boyu süren ciddi bir genetik hastalığıdır. Vücuttaki pıhtılaşma faktörleri işlerini yeterince iyi yapamazlar. Sonuç olarak yetersiz pıhtı oluşumu olan hastalar kanama nedeniyle hayatlarını riske atarlar. Kanamanın durması için hastanın yaşamı boyunca ilaç kullanması gerekir. Hastalığın teşhisi erken çocukluk döneminde yapılır. Bir sonraki süreçte hasta takip edilir. “Gen terapisinde hedeflediğimiz şey hastanın tamamen iyileşmesidir” dedi.

HEMOFİLİ HASTALAR UMUT OLACAK

Araştırma aşamasındaki ilacın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ortak proje kapsamında Türkiye’de eksi 80 santigrat dereceye kadar getirildiğine işaret edilen ilaç, deneyimli kadrolar tarafından uygun zamanda ve uygun dozda uygulandı. Dr. Kavaklı, uygulanan yöntemle ilgili uluslararası araştırmaların devam ettiğini ve bir yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmasını beklediğini belirtti. Gen tedavisinin hemofili hastalarının iyileşmesi için bir umut olacağını kaydeden Prof. Dr. Kavaklı, “Ege Üniversitesi hemorajik ve pıhtılaşma hastalıklarında çok deneyimli bir üniversite. Zaten 30 yıldır bir merkezimiz var. Merkezi biraz geliştirdik. 20 yıldır bu alanda çalışıyoruz. Uluslararası bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Tecrübeli hocalarımız var. Güçlü bir ekibimiz var. Ege Üniversitesi’nin projeye dahil olmasının nedeni budur. Ege Üniversitesi’nin bu başarısı, Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya’daki merkezlerle ortaklaşa yürütülen, 3. faz ilaçlarla ilgili uluslararası klinik araştırmalar çerçevesinde araştırılmaktadır. Ömür boyu haftada 2-3 kez intravenöz ilaç faktörü alması gereken hemofili hastaları, gen tedavisi uygulamasından ömür boyu iyileşme süreci yaşarlar. Herhangi bir ameliyat veya dikiş söz konusu değildir. Uzman personel tarafından hazırlanan serumun 4 saat içerisinde hastaya verilmesi ile gen tedavisi tamamlanır. Gen tedavisinden fayda görmüş 8 hastayı takip ediyoruz. Aralarında bankacılar, öğretmenler ve öğrenciler var. Hastalıkları için ilaç kullanmaya gerek duymadan normal hayatlarına devam ederler.

TÜRKİYE’DE 6-7 BİN HASTA VAR

Proje kapsamında hastalara bir kez gen tedavisi uygulandığını ifade eden Prof. Kavaklı, “Nadir görülen bir hastalık diyoruz ama Türkiye’de 6-7 bin hasta var. En az 4 ila 5.000’i ciddi şekilde hasta ve gen tedavisi için aday. Bu hastaların kanamaları Avrupa ve Amerika’dan gelen ve Sosyal Güvenlik tarafından karşılanan biyolojik ilaçlarla geçici olarak durdurulur, ancak kesin bir tedavi ancak gen tedavisi ile sağlanabilir.
HA

ABD Almanya cerrahi Amerika Birleşik Devletleri Avrupa Pediatri Ege Üniversitesi Fransa genetik İngiltere öğrenci Türkiye

Türkiye’de ilk kez 8 hastaya gen tedavisi uygulandı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK