Uzmanı ‘Daha tehlikeli’ dedi ve uyardı…

Uzmanı ‘Daha tehlikeli’ dedi ve uyardı…

67
0
PAYLAŞ

Uzman “Daha tehlikeli” dedi ve uyardı…

Uzman “Daha tehlikeli” dedi ve uyardı…

öğretmen. Zafer Cantürk, Türkiye genelinde korona virüs kaynaklı ölümlerin giderek arttığına dikkat çekti. Corona virüsü vaka sayısının iki aydır sabit kaldığını belirten ölü sayısı giderek artıyor. Dr. Cantürk, yeni varyantların daha tehlikeli olduğunu söyledi.

En az iki doz aşı yaptırmanın şart olduğunu belirten Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Prof. Dr. Cantürk, “Vaka sayısı hem Türkiye’de hem de Kocaeli’nde belli bir sınırda. Günlük vaka sayısı 17.000 ile 23.000 arasında değişiyor ama ölü sayısı 300’e yaklaşıyor. Bu sayı daha önce 30-40.000 vaka gördüğümüz süreçte karşılaştığımız ölüm sayısıydı. Vaka sayısı sabit kalırken ölüm oranı artıyor. Bu, bu süreçte değiştirilen varyantların daha agresif olduğunu göstermektedir. Vatandaşlar bir kez olsun aşı olmaktan kaçınmamalıdır. İlk doz aşıyı yaptırmayan illerin vatandaşları ilk dozunu, ilk dozu alanların da ikinci dozu mutlaka yaptırmalıdır” dedi.

“117 HASTADAN 111’İ AŞILANIYOR”

Houston Üniversitesi’nden bir araştırmaya atıfta bulunarak, aşının korona virüsüyle mücadeledeki önemine vurgu yapan Prof. Dr. Cantürk şunları söyledi:

* Son zamanlarda korona virüsü ile ilgili verilerin arttığını görüyoruz. Bu arada literatürü gözden geçiriyoruz. Houston Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonucu var.

* Bu araştırmaya göre hastanede yatan 117 koronavirüs hastasından sadece 6’sı aşılanmış, kalan 111’i aşılanmamış. Yoğun bakıma alınan 28 hastanın 26’sına aşı yapılmadı, sadece 2’sine aşı yapıldı.

* Ayrıca aynı çalışmaya göre entübe edilen 14 hastanın aşılanmadığı bildirildi.

* Birbirimize baktığımızda durum bundan farklı değil. Biz de buna benzer şeyler görüyoruz.

* Daha yoğun bakım hastaları; bunların aşısız, ilk doz aşısını yaptırıp ikinci dozu ihmal eden ya da ikinci dozu yaptırıp antikor geliştirmeye zamanı olmayan kişiler olduğunu görüyoruz.

“İNSANLIK İÇİN AŞI KABUL ETMELİLER”

İki doz aşı yapıldıktan sonra vücutta oluşan antikorların zamanla azaldığına dair görüşler olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Cantürk, şöyle devam etti:

* İkinci dozdan sonraki üçüncü doz konusunda ise bu aşıların ne kadar süre çalışacağı konusunda çeşitli görüşler var ancak henüz net bir rakam yok.

* Bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri üçüncü doz kavramını gündeme getirdi. İki doz aşı olan ve belli bir süre sonra aşı olan kişiler üçüncü dozu almalıdır.

* Bu aşı sadece kendini korumak için değil toplumu, dünyayı ve hatta insanlığı bu hastalıktan kurtarmak için de önemlidir.

* Aşılama oranını hem Türkiye’de hem de dünyada yüzde 80’lere çıkardığımızda bu sorunu ortadan kaldıracağız.

* Belki bu korona virüsü o zaman da devam edecek ama ölümcül olmayacak. Bir halk sağlığı sorunu olmaktan çıkacaktır.

* Bu nedenle herkes aşı konusundaki tereddütlerini bir kenara bırakmalı ve aşıyı insanlık için kabul etmelidir.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE AŞI ÇAĞRISI

Yüz yüze eğitime geçiş kararının ardından öğretmen ve öğrencilere aşı yaptırmanın halk sağlığı açısından son derece önemli olduğunu belirten Prof. aşı olmak istemeyen ve aşıya uymayan öğrenci ve öğretmenlerin okullarda devam edebilmeleri. Hem halk sağlığının gelişmesine katkıda bulunmak hem de hastalıklardan korunmak için iki kez PCR testi yaptırmak yerine aşı olmaları önemlidir. (ADH)

Bilim Kurulu'nun önemli kararı: Tüm okullara gönderilecek ilginizi çekebilir Bilim Kurulu’nun önemli kararı: Tüm okullara gönderilecek

Bilim Corona Dünya Hükümeti Kocaeli Kocaeli Üniversitesi öğrenci okulu Ölüm Sağlık Türkiye yüz yüze uygulama

Uzman “Daha tehlikeli” dedi ve uyardı…

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK