Vali açıkladı: Yoğun bakımlardaki hasta, yükümüz artıyor

Vali açıkladı: Yoğun bakımlardaki hasta, yükümüz artıyor

73
0
PAYLAŞ

Vali açıkladı: Yoğun bakımdaki hastalar yükümüz artıyor

Vali açıkladı: Yoğun bakımdaki hastalar yükümüz artıyor

Konya Valisi Vahdettin Özkan, en fazla vaka görülen 10 il arasında yer alan Konya’da korona virüs salgını ile ilgili son bilgileri paylaştı. Vali Özkan, vaka sayısının artmasıyla kentteki 3 hastanenin pandemi hastanesi ilan edildiğini hatırlatarak, hastanelerin acil, poliklinik, koğuş ve yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayılarının artmaya başladığını söyledi.

Vali açıkladı: Yoğun bakımdaki hastalar yükümüz artıyor

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Vali Yardımcısı Saim Parlak ile İl Sağlık Müdürlüğü’nü ziyaret ederek pandemi değerlendirme toplantısı yaptı. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç ve sağlık görevlilerinin de hazır bulunduğu toplantıda, korona virüsle mücadele konusunda detaylı bilgi alan Vali Özkan, sunumlarının ardından vaka sayıları, aşı çalışmaları ve aşı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. hastanelerde doluluk oranları

“CİDDİ ZORLUKLARDAN ÖNLEMEK İÇİN ARTIRMAYA DURMALIYIZ”

Vali Özkan, tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da vaka sayısının arttığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemizde olduğu gibi son dönemde Konya’da da vaka sayımız arttı. Bu artışın Delta varyantından kaynaklandığı ilgili uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Vaka sayısındaki artışa bağlı olarak hastanelerimizin acil, poliklinik, servis ve yoğun bakım ünitelerindeki hasta yükü de artmaya başlamıştır. Şu anda Konya’daki 3 hastanemiz pandemi hastanesi olarak hizmet veriyor. Üç hastanemiz de mevcut talebi karşılıyor ancak gelecekte daha ciddi sorunların yaşanmaması için bu artış sürecini bir an önce durdurmalıyız. “

“ANTLAŞMALARIN YÜZDE 92’Sİ AŞILANMAMIŞTIR”

Vali Özkan, kendi vaka sayısının artmasıyla hastane acil ve yoğun bakım ünitelerinde yatan hasta sayısının da arttığına işaret ederek, “İlimizde ünite yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların yüzde 92’sinin hastalanmadığı gerçeği, aşılarını yaptırmış veya aşılarını tamamlamamış olması aşının etkinliğini gösterir. Vaka sayısını azaltmada en önemli aracımız aşı. Konya şu anda Sağlık Bakanlığı tarafından verilen aşı kartında %72,3 aşılama oranı ile “sarı” kategorisinde yer almaktadır. İnşallah vatandaşlarımızın da katkılarıyla bir an önce yüzde 75 olan aşılama oranına ulaşmak ve “mavi” kategorisine geçmek istiyoruz.

“45 YAŞ ALTINDAKİ VATANDAŞLARDA OLUMLU VAKA SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ VAR”

Özellikle 45 yaş altı vatandaşlar arasında pozitif vaka oranının önemli ölçüde arttığını ifade eden Vali Özkan, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu yaş grubundaki hemşehrilerimiz arasında aşılama oranının düşük olması, hastalarımızın daha ciddi etkileri olan hastalığa yakalanmasına ve yayılmasına neden oluyor. İlimizde 50 yaş üstü 580.000 vatandaşımızın 3. doz aşı yaptıran sayısı yaklaşık 200.000’dir.65 yaş üstü vatandaşlarımızda ilk doz aşılama oranımız yüzde 93 olmasına rağmen bu oran henüz yenidir. 15-44 yaş grubunda ise yüzde 54 seviyesine ulaştı. Maalesef, yoğun bakım ünitemizin ve entübe hastalarımızın yaş ortalamasının önceki dalgalara göre 70’ten 65’e düştüğünü söylemeliyim. Bu veriler bize yaşlı hastalarımızı zamanında aşılayarak koruduğumuzu gösteriyor. 15-44 yaş grubundaki tüm vatandaşlarımızdan ricamız bir an önce aşı olmalarıdır. Çünkü bu gruptaki hemşehrilerimiz okulda, sanayide, markette, markette ve sokaklarda aktif oldukları için maalesef hastalığın yayılmasını hızlandırıyorlar.

“ŞEHRİN HER NOKTASINDA AŞI YAPILIYOR”

Vatandaşların şehrin hemen her noktasında aşı yaptırabileceğini hatırlatan Vali Özkan, “İlimizdeki devlet, üniversite ve özel hastanelerde, 703 aile hekimliği ünitemizde, 4 alışveriş merkezindeyiz. organize sanayi bölgelerimizde ve şehrimizin en işlek caddelerinde kısacası gereken her yerde il sağlık hizmetleri Müdürlüğümüzce aşı noktaları kurulmuştur. Tüm bunların yanı sıra aşı oranları düşük olan mahallelerimizde vatandaşlarımızın evlerine gidilerek evde aşılama hizmetleri ve aşıları yapılmaktadır.

Denizli İl Sağlık Müdürü: Yoğun bakım dolu, hastalık ağır ilginizi çekebilir Denizli İl Sağlık Müdürü: Yoğun bakım dolu, hastalık ağır

Corona ailesi Denizli Konya Polikliniği Sağlık Sağlık Bakanlığı Sanayi Türkiye

Vali açıkladı: Yoğun bakımdaki hastalar yükümüz artıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK