Facebook’un ‘İsrail’e yönelik eleştirilere uyguladığı sansür’ tepki çekti

Facebook’un ‘İsrail’e yönelik eleştirilere uyguladığı sansür’ tepki çekti

70
0
PAYLAŞ

Facebook’un “İsrail’e yönelik eleştiri sansürü” tepkilere yol açtı

Facebook’un “İsrail’e yönelik eleştiri sansürü” tepkilere yol açtı

Fransa’daki araştırmacılar, İsrail’in politikalarını eleştiren yayınların sansürlenmesine karşı bir imza kampanyası başlatarak Facebook’un bu uygulamaya son vermesini talep etti.

NS

Mark Zuckerberg’in sahibi olduğu sosyal medya devi Facebook’un İsrail yanlısı sansür uygulamaları tepkilere yol açtı. Filistin topraklarını işgal ederek binlerce sivili yerinden eden İsrail karşıtı içeriğin sansürü tepkilere yol açtı. Fransa’daki araştırmacılar, ifade özgürlüğünü baltalayan Facebook uygulamalarını kınadı.

Fransız tarihçi ve gazeteci Dominique Vidal, araştırmacı Taoufiq Tahani, Association France-Filistin Solidarité (AFPS) onursal başkanı ve politikacı Jean-Claude Lefort, Facebook’a eleştiri karşıtı sansür uygulayan bir imza kampanyası başlattı. Change.org internet sitesinde yayınlanan dilekçede Facebook, İsrail’e hizmet ettiği ve İsrail karşıtı eleştirileri bastırmaya çalıştığı için eleştirildi. Birçok Facebook kullanıcısının sansüre maruz kaldığına dikkat çekilen kampanya açıklamasında, bu keyfi müdahalenin, sosyal medya platformları tarafından sansürlenen topluluk kurallarının aksine, ırkçı nefreti tahrik veya ihlale teşvik eden şiddet içerikli bir yayına yönelik olmadığı belirtildi. kopyalama haklarına sahiptir.

Açıklamada, İsrail’in kritik içeriklerinin sansürlendiği veya bazı hesapların kalıcı olarak silindiği belirtildi. Sansürlenen içeriğin İsrail ve Filistin ile ilgili kaynaklara dayalı bilgi, yorum ve tartışmalardan oluştuğu kaydedildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Sayfalarımızdan kaldırılan ve/veya kaldırılan içerik, İsrail ve Filistin’deki duruma ilişkin araştırılmış, kanıtlanmış ve güvenilir kaynaklardan alınan bilgi ve yorumlardır. Bu içerik bazen ana akım medya kuruluşları tarafından yayınlanan bir karikatür olabilir.
Facebook’un İsrail’in politikalarına yönelik eleştirileri sansürlediğini vurgulayan açıklamada, “Ancak bu mesajlar teyit edilmiş bilgilere dayanılarak ve uluslararası hukuk çerçevesinde yayınlanmıştır. Facebook’un tavrının İsrail devletinin kendi politikalarına karşı çıkmasını antisemitizmle özdeşleştirmesinden kaynaklandığına dikkat çekildi.

“FACEBOOK TEHDİTLERE SESSİZ”

Araştırmacılar, Facebook’u aşırı sağcı bir Yahudi grubundan gelen şiddet içeren tehditler konusunda sessiz kalma konusunda önyargılı olmakla suçladı. Söz konusu aşırı sağ grubun, kullanıcıların kişisel bilgilerini kamuoyuna açıkladığı ve tehdit videoları yayınladığı bildirildi. Açıklamada, Facebook’un bu uygulamalarının “ifade özgürlüğüne ciddi bir saldırı” oluşturduğu belirtildi.

Sosyal medya devini özgürlük karşıtı politikalarına ve yasa dışı eylemlerine son vermeye çağıran yazarlar, aksi takdirde Fransız kullanıcılarının haklarını korumak ve Facebook’u cezalandırmak için en yüksek Fransız yargı kurumlarıyla yasal işlem başlatılacağı konusunda uyardı.

Geçtiğimiz Haziran ayında, Facebook’a bağlı sosyal medya platformlarında çalışan 200 kişilik bir grup, Filistinlilere uygulanan sansürle ilgili soruşturma açılması için bir dilekçe düzenlemişti.

Facebook'a tepkiler durmuyor: Dezenformasyonun yayılması sürüyor ilginizi çekebilir Facebook’a tepkiler durmuyor: Dezenformasyonun yayılması sürüyor Facebook tehdidi ortaya çıktı: aşı karşıtı makale zirve yaptı ilginizi çekebilir Facebook tehdidi ortaya çıktı: aşı karşıtı makale zirve yaptı

Facebook Filistin Fransa İnternet İsrail sosyal medya teknolojisine saldırdı

Facebook’un “İsrail’e yönelik eleştiri sansürü” tepkilere yol açtı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK