Geliştirdiği yangın söndürme bombası için İsviçre, Japonya, Suudi Arabistan ve Kanada’dan gelen...

Geliştirdiği yangın söndürme bombası için İsviçre, Japonya, Suudi Arabistan ve Kanada’dan gelen teklifleri reddetti

261
0
PAYLAŞ

Malatya İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Araştırma Görevlisi Murat Toptaş, “2019’da ormanlar ve petrol boruları sönecek. Ateş ‘Söndürme Topu’nu geliştirdi. Yangın söndürmede çok güçlü olan mineral bor içeren 180 kilogramlık bomba, büyük yangınlarda kullanılmalıdır. İsviçre, Japonya, Suudi Arabistan Kanada ve Kanada’dan birçok firmanın ilgi gösterdiği Bomba için ilk adım yerel ve ulusal olarak atıldı. Bombam’ı geliştiren bilim adamı Toptaş, seri üretim için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile başlangıçta anlaşmaya vardı. Önümüzdeki günlerde İnönü Üniversitesi ile TUSAŞ arasında anlaşma imzalanarak seri üretime geçilecek.

İsviçre, Japonya, Suudi Arabistan ve Kanada, yangın bombası tekliflerini reddetti.

Odunsu yanıklar, yanan petrol ve doğalgaz boruları gibi olası yangınlara karşı geliştirilen yerli ve milli bomba üretimi için yurt dışından gelen teklifleri ve 2019 yılında nakliye için mühimmat tekliflerini reddeden Topta, “2019 yılında yangın söndürme olarak adlandırılan Ekipman Orman yangınları petrol ve doğalgaz borularında geliştirilecek, oluşan yangınlar ve ağlarda meydana gelebilecek olası yangınlarla mücadele için yeni bir ürün geliştirdik.Süreç devam ediyor. Bu nedenle bu süre içerisinde bir çok ülkeden yangın söndürme hizmeti olarak veya ürünün kendisinin doğrudan temini olarak bazı ortaklıklar ve satın almalar üstlendik ve ülkemizde üretilmesi planımızdan yana olduk. ödeyeceğiz. Çalışmalarımızın tamamlanmasını ve bölgemizde milli projelerin üretilmesini dört gözle beklerken yurt dışından da teklifler arıyoruz” dedi.

Yangın söndürme bombalarının alımı ve üretimi konusunda temasa geçilen birçok ülkeye konuşan Toptaş, “İlk katılan ülke İsviçre. O zamandan beri Japonya, Suudi Arabistan ve Kanada’dan birçok firma yangın söndürme silahları için bizimle iletişime geçti. Bugün geldik.” Savunma Bakanlığı’nın da yardımıyla TUSAŞ havacılık ile görüşmeler yapıldı. TUSAŞ ile havacılığın başında İnönü Üniversitesi kuruldu. Plan yapmaya karar verdiler. yangın söndürme füzelerinin üretimi, TAI havacılık tarafından avantajlı bir üçüncü ortak olarak görülüyor” dedi.

İsviçre, Japonya, Suudi Arabistan ve Kanada, yangın bombası tekliflerini reddetti.

Yangın söndürme bombaları alanında dünyadaki diğer ülkelere kıyasla ilerleme kaydedildiğini ve bombanın sektörde olması durumunda dış tarıma ağır bir geri dönüş olacağını inkar eden Toptaş, “Yangın söndürme bombaları 1908’den beri tüm dünyaya dönüşen ürünler. Ürün, ancak etkili kullanılıyor, henüz üretilmedi.Diğer ülkelere kıyasla bu alanda çok ilerleme kaydettik.Çalışma şekli, tipi Patlayıcılık, söndürme malzemelerinin cinsi ve birçok analiz onlardan daha önce yapıldı.Bombamız ülke için iyi bir üretici ile hızlı üretilebilecek bir yerde, bu yangın söndürme sektörü artık piyasada fazla Amerika, Avustralya ve Japonya’nın şu anda 200 milyar dolar sanayide olduğu birkaç ülkede yüz milyar dolar, diğer ülkelerin de dahil olduğu bir sektör yani her yıl her 200 milyar doların harcandığı bir sektör ve bu sektör daha önce hiç kullanılmamış ve aktif meyveli. Bu da ülkemizin geliri için ağır bir dış ticaret anlamına geliyor” dedi.

Üreticilerin yangın sezonu öncesi ürettikleri yangın söndürme bombasına değinen Toptaş, “Agrega üretme imkanımız olmasa da ustalara tasarım ve tasarım vermek bizim işimiz. Bu ürün bir sonraki yangın sezonundan önce yetişecek. ürün portatif hale getirilecek, darbe testi yapılacak ve yakın zamanda kurulum yapılacaktır.

İsviçre, Japonya, Suudi Arabistan ve Kanada, yangın bombası tekliflerini reddetti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK