Google Earth kullanarak dolandırıcıları yakalıyorlar

Google Earth kullanarak dolandırıcıları yakalıyorlar

90
0
PAYLAŞ

Google Earth’ü kullanarak dolandırıcıları yakalarlar

Google Earth’ü kullanarak dolandırıcıları yakalarlar

Fransız yetkililer, şüpheli vergi işlemlerini ortaya çıkarmak için Google Earth’ü kullanıyor. Vergi makamları, yüzme havuzu inşa etmek gibi mimari işlemlerin rapor edilip edilmediğini kontrol eden bir program geliştirmek için Google ile birlikte çalıştı.

Google Earth'ü kullanarak dolandırıcıları yakalarlar

Bir yüzme havuzuna sahip olmak, konut vergisi ve emlak vergisinde yılda 500 Euro’ya kadar ödeme yapmak anlamına gelir. Ancak Fransa’da bu mimari değişiklikleri beyan etmeyerek vergi kaçıran çok fazla insan var. Yetkililer de bu soruna teknoloji ile çözüm buluyor. Geliştirilen yazılım, uydu görüntülerini tapu dairesi ile karşılaştırmaktadır.

2017 yılında Fransa’nın Marmande kasabasında hava fotoğrafçılığını kullanan bir pilot, buradaki 800 yüzme havuzunun yüzde 30’unun bildirilmediğini tespit etti. 2019’da Côte d’Azur bölgesi, Atlantik kıyısı ve Drôme eyaletinde yapılan diğer testler 3.000 gizli havuz tespit etti.

HAVUZ İNŞAATIN ÇILGINLIĞI

Maliye bakanlığı, Mülk İnovasyonu adlı bir yapay zeka programı geliştirmenin 12 milyon avroya mal olduğunu söylüyor. Bakanlık, son on yılda Fransa’yı kasıp kavuran yüzme havuzu inşa etme çılgınlığındaki dolandırıcılığın büyük ölçüde durdurulacağını umuyor.

Ülke, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki herhangi bir yerden daha fazla ev yüzme havuzuna sahiptir. Bununla birlikte, şu anda, yüzme havuzları ve diğer ek yapılar, yalnızca müfettişlerin ziyaretleri ile onaylanabilir ve bu da sahiplerinden izin alınmasını gerektirir.

Vergi makamları, teknolojiyi agresif bir şekilde kullanarak personel eksikliğini telafi ediyor. Müfettişler ayrıca vergi mükelleflerinin ‘Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarında pahalı arabaları, egzotik tatilleri ve sahiplerinin vergi beyannamelerinde bildirilen gelir seviyelerine uymayan diğer lüks şovları izlemek için anket yapıyorlar.

Yunanistan, 2008 küresel mali krizinin ve ülkenin iflasın eşiğine gelmesinin ardından vergileri artırmak için havuzların havadan gözetlenmesinde öncü ülkelerden biridir. 2010 yılında, Atina’nın zengin banliyösünde 324 yüzme havuzu resmi olarak rapor edildi. Ancak hava fotoğrafları bölgede 17.000 gölet olduğunu ortaya koydu.

Google Earth’ü kullanarak dolandırıcıları yakalarlar

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK