Grönland’da rekor erime, gezegen alarm veriyor

Grönland’da rekor erime, gezegen alarm veriyor

69
0
PAYLAŞ

Grönland’da rekor erime, gezegen alarmları

Grönland’da rekor erime, gezegen alarmları

Kutup ve buzul bölgelerini inceleyen Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’ne göre, Grönland’da bu yılın Temmuz ayı sonlarında ve Ağustos ortasında 800.000 kilometrekareden fazla erime meydana geldi. Son 30 yılda Grönland ve Antarktika’daki buz kaybı zaten altı kat arttı.

Grönland'da rekor erime, gezegen alarmları

Ağustos ortasında, güçlü bir ısı dalgası Grönland buz tabakasının çoğunu eritti – Teksas’ın üç katı. Son yıllarda Arktik bilim adamları, Grönland’da denize su boşaltan ve deniz seviyesinin yükselmesine neden olan rekor erime olayları gözlemlediler.Adanın 2021’deki erime bölgesi bugüne kadarki 1981-2010 ortalamasının oldukça üzerinde.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda buzullar ve okyanuslar üzerinde çalışan Willis, Grönland’a uçuşları arasında Mashable’a şunları söyledi: “Bilmeniz gereken tek şey, tüm büyük birleşmelerin son yirmi yılda bir yıl boyunca gerçekleştiğidir. Grönland’daki erime, iklime insan müdahalesi nedeniyle her on yılda daha aşırı hale geliyor. “

DAHA HIZLI ERİŞİN

Arktik bilim adamları, son yıllarda Grönland’ın en az 350 yıldan daha hızlı eridiğini keşfettiler. İklim ısındıkça ve ısı dalgaları giderek daha aşırı hale geldikçe, adanın soğuk zirvesinde bile büyük çöküşler meydana geliyor. Bu yaz, birkaç güçlü ısı dalgası Grönland’ı vurdu.

Boulder’daki Colorado Üniversitesi’nde bir buz örtüsü uzmanı olan Ted Scambos, Grönland’a bile yağmur yağdığını söyledi. Scambos, eski Grönland buz çekirdeklerinden elde edilen kanıtlara atıfta bulunarak, son otuz yılda buzul erime olaylarının arttığına dikkat çekti.

Oceans Melting Grönland misyonunun bir parçası olarak, NASA’dan Willis ve ekibi, sürekli genişleyen okyanusun dünyanın en büyük buzullarından bazılarını nasıl tükettiğini ölçmek için dev adanın kıyılarındaki denizlere sensörler bırakıyor. Ancak daha fazla teçhizat almak için Grönland üzerinde uçarken Willis ve ekibi, Grönland’ın şu anki çöküşü karşısında şaşkına döndüklerini söylüyorlar. Kaptanları Jim Haffey, daha önce hiç bu ölçekte bir çöküş görmediğini söylüyor.

SON 30 YILDA 6 KAT ARTIŞ

Willis, “25 yıldır buz örtüsünün üzerinde uçuyor ve neredeyse her şeyi gördü” dedi. Bir bilim insanı olarak, birinin gördüğünü dinlemeden ve değerlendirmeden önce verilere bakmayı her zaman severim. Bu sefer kasetler pilotla aynı hikayeyi anlattı” dedi.

Kutup ve buzul bölgelerini inceleyen bir kurum olan Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’ne göre, bu yılın Temmuz ayı sonlarında ve Ağustos ortasında Grönland’da 800.000 kilometrekareden fazla erime meydana geldi.

Gezegendeki en büyük iki buzulun, Grönland ve Antarktika’nın erimesinin büyük küresel sonuçları var. Son 30 yılda Grönland ve Antarktika’daki buz kaybı zaten altı kat arttı.

Korkunç gelişme!  Dünyanın en büyük buzulu A68 eridi ilginizi çekebilir Korkunç gelişme! Dünyanın en büyük buzulu A68 eridi Buzulun tepesine ilk kez yağmur yağdı ilginizi çekebilir Buzulun tepesine ilk kez yağmur yağdı Rusya'da parçalanan buzullar kıyıya vurdu ilginizi çekebilir Rusya’da parçalanan buzullar kıyıya vurdu

ABD Ağustos NASA Bilim Adamı Rusya Temmuz yağmuru

Grönland’da rekor erime, gezegen alarmları

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK