Hava kirliliği ömrü kısaltıyor

Hava kirliliği ömrü kısaltıyor

77
0
PAYLAŞ

Hava kirliliği hayatı kısaltıyor

Hava kirliliği hayatı kısaltıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan yeni bir araştırma, hava kirliliğinin insan ömrünü kısalttığını buldu.

Hava kirliliği hayatı kısaltıyor

ABD’de Chicago Üniversitesi’nde yapılan son araştırmalar, hava kirliliği; insan hayatı için sigara, HIV/AIDS, araba kazaları ve hatta korona virüs pandemisinden daha büyük bir tehdit oluşturduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, 6 yıl önce ortalama bir vatandaşın hayatını kaybettiği tespit edildiğinde Hindistan’ın hava kirliliği açısından kritik bir seviyede olduğunu bildirdi. Son yedi yılda hava kirliliğini azaltan Çin’de, kirli havanın insanların ömrünü 2,6 yıl azalttığı tespit edildi.
Bilim adamları, iklim krizinin orman yangınlarına neden olarak ve bir kısır döngü yaratarak hava kirliliğine katkıda bulunduğunu söyledi.

Chicago Üniversitesi’nde profesör. Michael Greenstone, “Hava kirliliği, gezegendeki insan sağlığına yönelik en büyük dış tehdittir” dedi. Greenstone, büyük ülkelerin bu duruma ne kadar izin verdiğine şaşırdıklarını da ifade etti.

2013 yılında “kirliliğe karşı savaş” başlatan Çin, hava kirliliği seviyelerini %29 oranında azalttı. Bilim adamları, kesintilerin devam ettiğini varsayarsak, insan ömrüne ortalama 1,5 yıl ekleyeceğini söylüyor.

Hava kirliliği akıl hastalığına neden oluyor ilginizi çekebilir Hava kirliliği akıl hastalığına neden oluyor ilginizi çekebilir “Hava kirliliğine maruz kalmak organ yetmezliğine yol açabilir”

ABD Baş Ağrısı Bilim Çin Corona Hindistan İngiltere Kalp Krizi Kanser Sağlık Sigara

Hava kirliliği hayatı kısaltıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK