İnsan yaşamına uygun yeni bir gezegen türü bulundu

İnsan yaşamına uygun yeni bir gezegen türü bulundu

76
0
PAYLAŞ

İnsan yaşamına uyarlanmış yeni bir gezegen türü

İnsan yaşamına uyarlanmış yeni bir gezegen türü

The Astrophysical Journal’da yayınlanan yeni bir araştırma, Hycean dünyaları adı verilen yepyeni bir gezegen sınıfının yaşanabilir olabileceğini öne sürdü. Bu tür bir gezegen güneş sistemimizde yoktur, ancak aslında galakside oldukça bol miktarda bulunur.

İnsan yaşamına uyarlanmış yeni bir gezegen türü

Bilim adamları, insanların yaşayabileceği Dünya benzeri yeni gezegenler aramaya devam ediyor. Son olarak The Astrophysical Journal’da yayınlanan yeni bir çalışmada, Neptün benzeri gezegen türünün yaşam için uygun olabileceği belirtildi.

Araştırmacılar; Dünya ve Neptün’ün bir bebeği olsaydı Hyecan gibi olacağını söyleyerek yeni gezegenin benzerliğine dikkat çekiyorlar. Araştırma; Hycean gezegenlerinin büyük ve çok sıcak olduğunu, atmosferlerinin hidrojenle dolu olduğunu ve gezegenin devasa bir okyanusla kaplı olduğunu belirtiyor.

NEPTÜN GİBİ GÖRÜNÜYOR

Yeni makale, Hycean gezegenlerinin potansiyel olarak yaşanabilir olduğunu ve okyanuslarda mikrobiyal yaşamın, hatta daha karmaşık yaşam formlarının var olabileceğini teorize ediyor. Cambridge Astronomi Enstitüsü’nden Nikku Madhusudhan liderliğindeki araştırmacılar, astronomların bu dünyaları incelerken aramaları gereken bir dizi biyo-imza ve yakınlardaki umut verici Hycean adaylarının bir listesini de belirlediler.

Hyecan terimini hidrojen ve okyanus kelimelerinden türeten Madhusudhan, bu fikri K2-18b olarak bilinen potansiyel olarak yaşanabilir bir mini Neptün üzerinde çalışırken bulduğunu söylüyor. Madhusudhan ve meslektaşları, genel olarak mini Neptünlerin ya da en azından mini Neptün’ün belirli bir alt türünün yaşanabilir potansiyelini keşfetmek için daha fazla araştırmaya giriştiler.

1990’lardan beri binlerce ötegezegen tespit edildi.Yeni çalışma için araştırmacılar, Neptün’den daha küçük ama Dünya’nın yaklaşık 1,6 katı olan mini Neptünlere odaklandı.

HAYAT İÇİN NEDEN UYGUN?

Hycean dünyalarının hangi özelliklerinin yaşanabilirlik için uygun olduğu sorulduğunda, Madhusudhan, yüzey okyanusla kaplı olduğu için, zengin bir Dünya benzeri atmosferden söz edilebileceğini söylüyor.

Madhusudhan, Hycean dünyalarının çeşitli yıldız türlerinin etrafında var olabileceğini belirtir. Hycean okyanuslarında yaşamın var olabileceği derinlik, belirli yüzey koşullarına bağlıdır, ancak araştırmacılar, bazı durumlarda yaşamın Dünya’nın okyanus tabanından daha derinde var olabileceğinden şüphelenmektedir.

Hycean dünyaları Samanyolu’nda çok yaygındır, bu da önceden düşünülenden çok daha fazla yaşanabilir ötegezegen olabileceği anlamına gelir.

Diğer gezegenlerde yaşam belirtileri aramak için robotlar geliştiriyorlar ilginizi çekebilir Diğer gezegenlerde yaşam belirtileri aramak için robotlar geliştiriyorlar Sessiz gezegen Mars'ın gizemi çözüldü: Dünya'dan çok farklı bir iç yapı ilginizi çekebilir Sessiz gezegen Mars’ın gizemi çözüldü: Dünya’dan çok farklı bir iç yapı Dünya büyüklüğündeki gezegenlerin sayısı bilim adamlarının tahminini aşıyor ilginizi çekebilir Dünya büyüklüğündeki gezegenlerin sayısı bilim adamlarının tahminini aşıyor

İnsan yaşamına uyarlanmış yeni bir gezegen türü

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK