Mantar plastiğin yerini tutabilir mi: tüm detaylarıyla miselyum teknolojisi

Mantar plastiğin yerini tutabilir mi: tüm detaylarıyla miselyum teknolojisi

67
0
PAYLAŞ

Mantar plastiğin yerini alabilir mi: tüm detaylarıyla miselyum teknolojisi

Mantar plastiğin yerini alabilir mi: tüm detaylarıyla miselyum teknolojisi

Yıllardır hayatımızın hemen her alanında aktif rol oynayan plastiğin uzun yıllar doğada bozulmadığı ve üretimi sırasında açığa çıkan zararlı kimyasallar nedeniyle dünyaya verdiği zarar bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çevreye duyarlı üreticilerin çözüm arayışları sürerken sektörde güçlü bir aday ortaya çıktı: mantar bazlı ürünler.

Mantar plastiğin yerini alabilir mi: tüm detaylarıyla miselyum teknolojisi
miselyum nedir
Bir sinir ağına benzeyen ve birçok maddeyi birbirine bağlama yeteneğine sahip olan miselyum, mantar tarafından besinleri sindirmek için kullanılır. Mantarların ürettiği bu madde, tahıl atıkları ile birleştiğinde yapıştırıcı görevi görür. Miselin görünümü kalın bir örümcek ağı dokusu olarak düşünülebilir.Peki miselyum ile ne üretilir?
Saksılar, tek kullanımlık kaşık-bardak tabakları, spor malzemeleri, koltuklar, abajurlar, ses yalıtım malzemeleri, ürün koruma panelleri gibi çeşitli dekorasyon ürünleri ve daha aklımıza gelebilecek birçok ürün bu yöntemle yapılabilir. Yapmak istediğiniz ürün, doğru kalıpta doğru malzeme ve misellerle birleştirilerek 7-10 günlük bir bekleme süresinden sonra kullanıma hazır hale getirilebilir. Doğada çözünmesi yıllar alan ürünler yerine doğal olarak ve kısa sürede eriyen ve atık bırakmayan ürünler üretmek ana amaç olduğundan, sadece doğal malzemelerden yapılmış bu ürünler kullanım amacına fazlasıyla uygun olarak değerlendirilebilir. . .


© Ecovative

Mantar ürünleri kullanmak sağlıklı mı?
Miselyum ile birleşen tahıl ürünleri nihai ürüne ulaştığında üründe aktif mantar maddesi kalmaz. Bu nedenle mantarın nemle birleşip sağlıksız bakteri üretme riski sıfıra indirilir. Özetle son ürün elinizde ahşap veya strafor gibi hissedecek ama özünde doğaya %100 zararsız bir yapıya sahip.

Bu ürünlerle işiniz bittiğinde ne olur?
Tıpkı atıklarınızın plastik, kağıt ve pilleri ayrıştırması gibi, ayrı bir ayırma işlemine gerek duymadan miselyum ürünlerini doğrudan doğaya bırakabilirsiniz. Çünkü mantarlar ve tahıllar birkaç gün içinde toprağa hızla karışacak ve doğanın uğraşmak zorunda kaldığı herhangi bir kalıntı bırakmayacaktır. Dünyada bu üretimi yapan çok az firma var ama gelişmeler devam ettikçe yatak, gardırop gibi ürünlerin bu yöntemle yapılması muhtemel görünüyor.

Son zamanlarda kırmızı ete alternatif olarak istiridye mantarlarından aynı lezzete sahip vegan et üretimine başlandı. Yine vegan ürünleri destekleyen bir gelişme olarak miselyumdan hayvan derisine alternatif üretiliyor. Sırf bu amaçla doğada başka bir canlıyı öldürmeden, içinde hayvanların kullanıldığı deri ayakkabı, çanta, cüzdan gibi ürünleri yapmak zaten mümkün.

İnsanlık olarak, bir zamanlar günlük hayatta kullandığınız pek çok şeyin doğada yıllarca çözünmeden kalacağı fikrinin acımasızlığını yeni yeni anlamaya başlıyoruz. Umarız dünyada attığımız her adımın nasıl karşılık bulduğunu düşünerek yaşayacağımız bir döneme girmişizdir. Geri dönüştürülebilir ürünlerin kullanılması önemli bir adımsa, geri dönüştürülmeye bile ihtiyaç duymayan faydalı ürünlere rastlamak büyük umut. Bu tür teknolojilerin var olmaya ve bizi eğitmeye devam etmesini umuyoruz.

Okyanuslardaki kirliliği izlemek için NASA'nın uydusunu kullanıyorlar ilginizi çekebilir Okyanuslardaki kirliliği izlemek için NASA’nın uydusunu kullanıyorlar Mikro yeşillikler nedir, evde mikro yeşillikler nasıl yetiştirilir? ilginizi çekebilir Mikro yeşillikler nedir, evde mikro yeşillikler nasıl yetiştirilir?

Mantar plastiğin yerini alabilir mi: tüm detaylarıyla miselyum teknolojisi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK