NASA: Orman yangınlarına mücadeleye yardım edeceğiz

NASA: Orman yangınlarına mücadeleye yardım edeceğiz

58
0
PAYLAŞ

NASA: Orman yangınlarıyla mücadeleye yardım edeceğiz

NASA: Orman yangınlarıyla mücadeleye yardım edeceğiz

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yangın söndürme programı ile itfaiyecilerin uydu görüntülerini kullanmasına yardımcı olacak.

NASA: Orman yangınlarıyla mücadeleye yardım edeceğiz

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), orman yangınlarıyla mücadelede itfaiyecilere uydu görüntüleriyle yardımcı olacak. NASA Yöneticisi Bill Nelson, Yıllık Uzay Sempozyumu’na NASA’nın orman yangını söndürme ekiplerinin gerçek zamanlı verilere daha iyi erişmesini sağlamak için bir orman yangını söndürme programı geliştirmeyi planladığını söyledi.

“ANA MİSYONUMUZ GEZEGENİ KORUMAK”

Nelson şunları söyledi: “Ana görevimiz bu gezegeni korumaktır. Bu nedenle NASA, yeni bir orman yangını söndürme programı başlatmayı planlıyor. Program uydu ve meteorolojik gözlemlerimizden, gökyüzündeki gözlerimizden faydalanacak. Teknoloji, kahramanların yangınlarla mücadele etmesine yardımcı olmak için veriye dayalı araçlar geliştirecek. Çıkacak herhangi bir yangını önlemeye çalışıyorlar” dedi.

Nelson, Eylül ayından itibaren NASA’nın Dünya gözlem verilerini “Open ET” adlı yeni bir internet uygulaması aracılığıyla kamuoyuyla paylaşacağını söyledi. Open ET uygulamasıyla paylaşılan veriler, orman yangınlarının yanı sıra su yönetimine de yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Çiftçilerin ve su yöneticilerinin verilere ulaşarak tarımsal su tüketimlerini belirleyebilecekleri belirtildi.

NASA, yeni geliştirilen programın, orman yangınlarında itfaiyecilere yardımcı olan mevcut uydu ölçüm yöntemlerinden daha gelişmiş bir program olacağını söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 12 eyaletindeki 92 büyük orman yangınında 2.500.000 dönümden fazla orman küle döndü.

Ulusal Kurumlar Arası İtfaiye Teşkilatı, çevrimiçi yayınlanan en son günlük raporunda, 16 yangının yakınındaki yerleşim yerlerinden 26.383 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

Aydın'da orman yangını ilginizi çekebilir Aydın’da orman yangını Manavgat ve Akseki'de bin TL'ye orman yangını çıkardı ilginizi çekebilir Manavgat ve Akseki’de bin TL’ye orman yangını çıkardı Fitch: Orman yangınları belediye harcamalarını 35-100 milyon TL artırabilir ilginizi çekebilir Fitch: Orman yangınları belediye harcamalarını 35-100 milyon TL artırabilir

NASA: Orman yangınlarıyla mücadeleye yardım edeceğiz

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK