Reklamveren Facebook’a sırt çeviriyor

Reklamveren Facebook’a sırt çeviriyor

70
0
PAYLAŞ

Reklamveren Facebook’a sırtını döndü

Reklamveren Facebook’a sırtını döndü

Facebook ve Instagram, reklamverenler için tercih edilen platformlar olmasına rağmen, son zamanlarda reklam harcamaları azaldı. Pazarlama uzmanları, reklamverenlerin neden Facebook’a sırt çevirdiğini açıklıyor.

Reklamveren Facebook'a sırtını döndü

Pandemi ile birlikte birçok alanda olduğu gibi pazarlama ve reklam dünyasında da kurallar değişti. Uzun yıllardır reklamcılar tarafından talep edilen Facebook ve Instagram, son zamanlarda gözden düşmeye başladı.

Wunderman Thompson Commerce sosyal medya grubu direktörü Hallie Wyckoff, Facebook ve Instagram reklam harcamalarının geçen yıl %5-10 düştüğünü söyledi.

Wyckoff, “Dürüst olmak gerekirse bunun nedeni pandemi… Geçtiğimiz yıl pazarlama bütçelerinde o kadar çok değişiklik oldu ki birçok marka harcamak istediklerinde bir süre geri adım attı veya zayıflamak zorunda kaldı.

GÜÇLÜ BİR RAKİP: TİKTOK

Wyckoff, TikTok’un pazar payına da dikkat çekti; Normalde Facebook ve Instagram’a giden reklam harcamasının son zamanlarda TikTok gibi alternatif platformlara ve etkileyicilere kaydığını söylüyor. Yine de, Facebook ve Instagram ölçeği, hedefleme yetenekleri ve reklam birimi açık artırmalarının çeşitliliği göz önüne alındığında, yakın zamanda tacını kaybetmeyeceğini tahmin ediyor.

Digiday raporlarına göre platformun reklam anlaşmaları devam ediyor. Ancak, daha genç izleyicilerin ilgisinin azalması, gösterim başına maliyetin artması ve veri gizliliği endişelerinin artması gibi kusurları; Bu onu TikTok, Snap ve hatta Pinterest gibi rakiplerinden ayırıyor.

SON BEŞ YILDIR BÜYÜME DURDU

Pew Research’e göre, Facebook ve diğer büyük sosyal medya platformlarının büyümesi son beş yılda durakladı. Facebook markasının itibarı, reklamverenlerin platformu boykot etmesinden sonra geçen yıl zarar gördü.

DigiShop Media’nın Performans Pazarlamasından sorumlu CEO’su Katya Constantine, Apple’ın veri gizliliğindeki değişikliklerinin sosyal medya devini de sarstığını söyledi: “Ana sebep kesinlikle iOS14’ün en güçlü hedefleme seçeneklerinden bazılarını kaldırmasıydı. “

SAĞLIKLI REKABET OLUŞTURULABİLİR

IMGN Media’nın baş strateji sorumlusu Noah Mallin, Facebook ve Instagram’daki müşteri reklam harcamalarının önceki yıllarda bütçenin %95’inden bugün %75’e düştüğünü söylüyor. Mallin, düşüşün medya harcamalarını çeşitlendirme, platformlar arasında sağlıklı rekabet ve medya alıcıları için daha uygun seçenekler yaratma ihtiyacına yönelik önemli bir adım olduğunu söylüyor.

Facebook tehdidi ortaya çıktı: aşı karşıtı makale zirve yaptı ilginizi çekebilir Facebook tehdidi ortaya çıktı: aşı karşıtı makale zirve yaptı Facebook'a bir darbe daha ilginizi çekebilir Facebook’a bir darbe daha Facebook'a çok ağır darbe: Apple Eylül'de dengeleri değiştirecek ilginizi çekebilir Facebook’a çok ağır darbe: Apple Eylül’de dengeleri değiştirecek

Reklamveren Facebook’a sırtını döndü

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK